Lughnasadh

rozepsáno | † 04. 01. 2013 | kód autora: Sa3

Co že to? Česky bych to nazvala asi předožínkovým svátkem. Okolo tohoto data začínají žně. Jistě jste si všimli, že na polích obilí už ubývá. Tento svátek má jistě kořeny někde u Keltů - už z toho názvu - a je pravděpodobné, že se lidé snažili si svůj všední život trochu oživit svátky.

Vrátíme se ke Keltům, zřejmě v tento den se uctíval bůh Lugh. Kdo to byl? Lugh bylo irské jméno keltského slunečního boha, ve Walesu známého jako Lleu a ve Francii též jako Lugos. Býval vždy popisován jako mladý, urostlý bojovník. (Třeba si jednou o jeho osudu povíme trochu víc )

Jak by tedy lidé v tento den (zřejmě 1. srpna) slavili? Zřejmě by se hodovalo na čerstvých plodech, peklo se a vařilo. Zároveň by jistě za tu úrodu nezapomněli poděkovat svým bohům. (Takže něco jako díkůvzdání?)
Nějak si myslím, že toto děkování za jídlo v naší kultuře chybí. Máme jídlo jako samozřejmost bohužel tomu tak vždy a všude není. Proto až příště zasednete k jídlu. Vzpomeňte si na to semínko, ze kterého vyrostlo a na to kde všude je hlad...

O svátku se mi toho nepodařilo zas až tolik zjistit. Jen, že se vybírali partneři a dítě jež bylo počato, se narodilo v teplé půli roku a tudíž mělo dobrou šanci přežít.


Zobrazit další články tohoto autora

Související články

Copyright © 2008-2018 Hups.cz. Všechna práva vyhrazena.